Persony

Persony Ingmar Bergman, Jan Mikulášek

PREMIÉRY
6., 7. a 9. prosince 2018

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
180 min včetně přestávky

OBSAZENÍ

Johan, LindhorstJakub Žáček
Smrt, von MerkensJiří Vyorálek
Block, JohannVojtěch Vondráček
Charlotta, matka von MerkenseDita Kaplanová
Eva, LivBarbora Bočková
MariannePetra Bučková
Alma, von MerkensováJana Plodková
Elisabeth Voglerová, JennyMagdalena Sidonová

INSCENAČNÍ TÝM

Překlad: Zbyněk Černík, Dagmar Hartlová
Režie:
Jan Mikulášek
Dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin

Inscenace Jana Mikuláška vychází z obsáhlého díla Ingmara Bergmana, tvůrce pěti desítek filmů a více než 120 divadelních inscenací. V novém tvaru Persony se potkávají Bergmanovy hlubokomyslné, zachmuřené a osudem zkoušené postavy, aby vznikla nová spojení a nové významy. V blíže neurčitém bytě se odehrávají v podání osmi herců zhuštěná dramata, s každým novým nájemníkem přichází i nový příběh – střídají se zde tváře, osudy, příběhy i nálady. Severní vítr je krutý.

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.

„…Mikuláškovo divadlo je esteticky oslňující. Hodně za to může výtvarník Marek Cpin, mistr v použití materiálů, které i z hlediště vyvolávají přímo hmatové pocity. Scéna i kostýmy se pohybují na škále béžové a pískové barvy, se stopami bílé a kontrastující tvrdou a hrozivou černou. Atmosféra evokuje písečné pláže i strašidelný snový inventář, který má vypjaté "upírské" znaky historizujících kostýmů, rozcuchaných paruk a nabílených obličejů.

Elegancí a oduševnělostí se na Zábradlí ovšem vyznačují také herci. Krásné a zajímavé ženy, výrazní pánové, osobnosti se smyslem pro humor, intelektuální nadhled i souhru, které je zábavné pozorovat. Mikulášek je vede k sošné stylizaci a symbolizujícím gestům, při nichž Cpinovy kostýmy krásně spoluhrají - a režisér to dělá se smyslem pro výraz těla i situaci.“ 
Marie Reslová, Aktuálně.cz, 9. 12. 2018

„… Dokonalá stylizace k jednotě času a prostoru ve scéně a kostýmech Marka Cpína, vybičované režijní exprese Mikuláška s jeho hudebním výběrem a přesné naplnění smyslu celku - o vnitřních svárech, životních přích, pochybách, nejistotách i o velkých nenaplněných snech a úkolech.“. 
Hodnocení: 90%
Jiří P. Kříž, Právo, 15. 1. 2019