Požitkáři

Požitkáři Jan Mikulášek, Dora Viceníková

Premiéry
24. a 25. října 2014

Délka představení
80 minut bez přestávky

"A ten znáte, jak přijde Rudolf Hrušínský do nebe?"

Obsazení

Požitkář: Dita Kaplanová
Požitkář: Magdaléna Sidonová
Požitkář: Jana Plodková
Požitkář: Anežka Kubátová / Barbora Bočková
Požitkář: Leoš Noha
Požitkář: Václav Vašák
Požitkář: Miloslav König
Požitkář: Petr Jeništa
Požitkář: Jakub Žáček

Inscenační tým

Režie: Jan Mikulášek 
Dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Hudba: Miloslav König


Podivná společnost se schází v hotelové lobby. Herec, který se do úmoru snaží naučit krkolomný text, elegantní dáma s tajemstvím v tašce, podivný chlap, jemuž se všichni vysmívají… Ti všichni nemají zdánlivě nic společného, čas se pomalu vleče nebo už stojí, hovory se vedou, nikdo neodchází, ale čas od času se někdo náhle loučí se životem. Hranice mezi životem a smrtí se stírají a otázky „Co bude k večeři?“ a „Jak zemřu?“ se stávají stejně důležitými. Groteskní pohled na hluboké téma života a smrti, podpořené nadsázkou, humorem, ale i smutnými tóny.

V inscenaci zazní krátké citace z knihy Thomase Bernharda Pravdě na stopě vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2013 v překladu Nikoly Mizerové, z knihy Davida Eaglemana Suma vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2011 v překladu Kateřiny Darley, dále z knihy R. M. Rilkeho Zápisky Malta Lauridse Brigga v překladu Jana Zahradníčka z roku 1933 a báseň Vítězslava Nezvala Vetešník.

Pro zvýraznění režijního záměru herci v inscenaci Požitkáři na jevišti kouří cigarety.

OCENĚNÍ INSCENACE POŽITKÁŘI

  • CENY DIVADELNÍ KRITIKY 2014
    • SCÉNOGRAFIE ROKU (Marek Cpin)

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.


,,Herecké výkony zdobí dokonalá souhra i dikce."

Ivan Žáček, DIVADLO 23/Plzeň 2015 (no. 4), 13. 9. 2015

,,Až perfekcionisticky dokonalá rudá scéna Marka Cpina budí zdání prostoru, který je mnohem vzdušnější, hlubší a širší než jaký nabízí jeviště ve skutečnosti. Na zábradlí se tentokrát vejde salon s piánem, kouskem nábytku a dvěma mohutnými křesly, a ještě chodba prvního patra s umyvadlem a toaletami."
Nina Tiliu, Aktuálně.cz, 5. 11. 2014

,,Hra po skončení zanechá jen rozporuplné myšlenky a silné emoce. Žádné vyvrcholení, žádné poselství v závěru se tady nekoná. Ostatně ani smrt většinou nepřichází v ten moment, kdy by si člověk přál; leckterý život utne bez pomyslné pointy."
Tomáš Šťástka, iDNES.cz, 5. 11. 2014

,,V každém případě je pozoruhodné, jak jsou všichni sehraní a jak výborně na sebe slyší, tím spíš, že jde o herce, z nichž část spolu hrála jen jednu sezonu, a pro tři jde dokonce o první premiéru v novém angažmá."
Jana Machalická, Lidové noviny, 27. 10. 2014

,,Zpočátku je inscenace docela zábavná, smrt v naší kultuře není tabu a dokážeme se bavit variacemi na to téma. To by však bylo v Divadle Na zábradlí málo, člověk čeká, kam to povede, už ví, že tady nejde o příběh postav, ale spíše inscenace samotné. A vskutku, pod příkrovem smrti se všichni začnou chovat divně, jsou na sebe nějak hnusní, jeden z elegantních pánů násilím vyrve mladé dámě z ruky její velkou tašku – a hle, vypadne urna s popelem, který pak všichni začnou umělohmotnou lopatkou sbírat a smetáčkem smetat."
Alena Zemančíková, Deník Referendum, 27. 10. 2014

,,Požitkáři výborně pracují s atmosférou, působivá výtvarná stránka Marka Cpina evokuje buñuelovské filmy z šedesátých let a k šedesátým letům ostatně odkazuje i stylizace kostýmů. Hudba (Miloslav König), celkové tempo, spolu s povedenými hereckými výstupy – vše do sebe krásně zapadá a ladí."
Magdalena Kodedová, Kulturissimo.cz, 28. 10. 2014

,,Požitkáři vyžadují od diváka přemýšlení. Mohou pomoci zbavit se strachu ze smrti tím, že se o ní v této hře neustále mluví."
Tereza Kurfiřtová, Eurozprávy.cz, 3. 11. 2014

Z MÉDIÍ: