Báby

Báby Daniil Charms

Premiéry
12. a 13. prosince 2014

Délka představení
80 minut bez přestávky

"Šel tuhle jeden do práce a potkal jiného, který si právě koupil bochník chleba a vracel se domů. A to je vlastně všechno."

Obsazení

Bába: Natália Drabiščáková
Bába: Magdaléna Sidonová
Bába: Dita Kaplanová
Bába: Anežka Kubátová
Kadeřník: Petr Jeništa
Kadeřník: Miloslav König
Bába: Rebeka Němcová

Inscenační tým

Režie: Anna Petrželková Dramatizace a dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Hudba: Jakub Kudláč


Dramatizace textů Daniila Charmse, spisovatele, který věděl, že čelit realitě lze pouze smíchem – překvapivým, nemístným i šíleným. Jen tehdy se totiž vymaníme ze všepolykající šedi a stádnosti, jen smíchem můžeme čelit skutečnosti. Příběhy, kterým leckdy chybí klasická stavba, vyhrocená pointa i smysl, však strhávají nečekanými postřehy, černým humorem i absurditou. Život ne jako skládanka, ale skrumáž neposedných, zdivočelých momentů, které zběsile bojují proti pochopení a logice.

Pro zvýraznění režijního záměru herci v inscenaci Báby na jevišti kouří cigarety.

OCENĚNÍ INSCENACE BÁBY

  • CENY DIVADELNÍ KRITIKY 2014 - nominace v kategorii SCÉNOGRAFIE ROKU (Eva Jiřikovská)

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.,,Projevený cit pro předlohu, smysl pro černý humor, ironii a grotesku spolu s maximálně promyšlenou výpravou dělají z Báb typ inscenace, které jsou pro mě v divadle nejzajímavější. Bonusem jsou výborné herecké výkony všech účinkujících."
Anketa o Inscenaci roku 2015 - Tereza Hýsková, Divadelní noviny, 5. 1. 2016

,,Pro vynalézavé a mrazivě zábavné inscenační rozehrání divadelníky tolik využívaných Charmsových próz."
Anketa o Inscenaci roku 2015 - Martin Švejda, Divadelní noviny, 5. 1. 2016

,,Brilantně vystavěný text je jedním z nejpozoruhodnějších dramaturgických počinů Divadla Na zábradlí. Jednotlivé miniatury nejsou pouhým výčtem několika Charmsových próz. I když by se to mohlo zdát jako nemožné, tvoří významově i formálně komplexní celek, v němž jsou čitelné tematické linie i postavy. Viceníková s Petrželkovou dbaly na vytvoření rytmu inscenace, který by udržoval diváckou pozornost a budoval významy i tam, kde by je nikdo nečekal."

Tatiana Brederová, Aktuálně.cz, 17. 12. 2014

,,Skvělá práce s texty i režií, navíc s výbornými výkony všech herců, dramatická hra světel. Za zmínku určitě stojí i menší role dětské představitelky (jak já říkám „miniaturní báby“) Rebeky Němcové, která svou roztomilostí vnášela do hry další rozměry."
Kamila Pětrašová, Kultura21.cz, 16. 12. 2014

,,Pódiu vévodí stěna s pěti pokřivenými místnůstkami, které se střídavě rozsvěcují a odhalují, kdo se v nich zrovna tísní a co absurdního zažívá. Ať už se v nich dějí ty největší podivnosti, diváka svírá pocit, že nevhodně nahlíží do soukromí lidí žijících v chorobné paranoii."
Tomáš Šťástka, iDNES.cz, 15. 1. 2015

,,Druhá pražská inscenace Anny Petrželkové potvrzuje talent dcery jednoho z nejlepších českých režisérů - Jana Antonína Pitínského. Petrželková si zatím podmaňuje menší pódia než její otec, a je potřeba říct, že po svém, carollovskou obrazotvornost ale mají oba společnou. Právě díky tomu byla tato mladá, silně vizuálně založená režisérka ideální pro inscenaci Charmsova zdramatizovaného absurdního textu. Vyrobila z něj totiž ďábelský cirkus plný avantgardních metafor."
Kateřina Nechvílová, Lidové noviny, 15. 12. 2014

,,Režisérka velice krutě, ale přitom sebeironicky, dokonce s jakýmsi laskavým odstupem demonstruje bezvýchodnost pozemského přebývání na jednom babském dnu: počínaje "symfonií" zvuků a ranních tělesných rituálů, jídla a vylučování přes denní program v kadeřnictví, frontě na alkohol či při sexuálních hrátkách. Nemůže to skončit jinak než nocí, kdy přichází "opadávání" vlasů, uvadání a smrt. Malá chechtající se holčička v křesle, doslovná miniatura báby, ovšem naznačuje, kudy se bude neúprosný koloběh života ubírat."
Marie Reslová, Hospodářské noviny, 28. 1. 2015

,,Koláž z díla Daniila Charmse není žádným novým objevem, kterým by se přední pražská scéna mohla po dramaturgické stránce chlubit. Inscenace Báby však přesto zaslouží pochvalu a pozornost. Dobrou souhrou všech divadelních prostředků se jí podařilo vystihnout ducha intelektuálně komplikované předlohy."
Vojtěch Poláček, Kulturissimo.cz, 16. 12. 2014

,,Anna Petrželková zinscenovala zdánlivě nezinscenovatelné více než zdařile, hra působila nenuceně, jakoby Charmsovy texty byly určeny pro divadelní prkna odjakživa. Obdivovatelé Charmse se tedy rozhodně nemusí bát navštívit Divadlo Na zábradlí a představení Báby si plně vychutnat. Jsem si nicméně jistá, že ho dokážou ocenit i ti, kterým jméno Daniil Ivanovič Charms říká pramálo."
Soňa Hanušová, Kulturio, 5. 10. 2015

,,Protože šel tuhle jednou Rejžek do divadla, to se mu ohromně líbilo, cestou domů si koupil bochník chleba a lahev vodky a to je vlastně všechno."
Anketa o Inscenaci roku 2015 - Jan Rejžek, Divadelní noviny, 5. 1. 2016

,,A. Petrželková (za přispění D. Viceníkové) vytvořila na základě mnoha a často ne příliš obsáhlých textů D. Charmse působivou inscenaci, v níž hraje zásadní úlohu detailní a přesně dodržovaná stylizace, hudba a originální výtvarná složka (týká se scény i kostýmů)." 70 %
Jiří Landa, i-divadlo.cz, 2. 6. 2015

,,Charmsovy texty, ztvárněné a doprovázené groteskními scénami, připomínají svět domovních důvěrnic, drben a "černokronikářek", které se svou nebezpečnou hloupostí a maloměšťáctvím zosobňují český pavlačový bulvár 50. let minulého století. A úlisní, cyničtí kadeřníci s příjmeními Puškin a Gogol jim skvěle kontrují." 80 %
Veronika Boušová, i-divadlo.cz, 26. 1. 2015

Z médií: