Buržoazie

Buržoazie Jan Mikulášek, Dora Viceníková

Premiéra 
4. října 2013

Délka představení
70 minut bez přestávky

„Co by to bylo za inscenaci bez písničky?“

Osoby a obsazení

Snob: Jiří Vyorálek
Snob: Honza Hájek
Snob: Petra Bučková
Snob: Magdaléna Sidonová
Snob: Anežka Kubátová
Snob: Leoš Noha
Snob: Petr Jeništa
Snob: Miloslav König
Snob: Ladislav Hampl
Ema

Inscenační tým

Režie: Jan Mikulášek Dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Výběr z hudby: Jan Mikulášek


Hommage à Luis Buñuel et Jean-Claude Carrière

Inscenace Buržoazie je volnou adaptací Buñuelovy poetiky, jejíž kořeny leží v surrealismu. I když název inscenace odkazuje ke konkrétnímu filmu, výsledkem je skrumáž motivů a témat, jimiž byl Buñuel fascinován a přitahován. Odhaloval nové možnosti filmového jazyka, zkoušel rozličné narativní struktury; jeho díly prostupuje potřeba svobody, nesmiřitelnost vůči pokrytectví, vůči společenským konvencím, ale i zaujetí iracionalitou, náhodou, zaujetí fenomény, přesahujícími běžnou lidskou zkušenost. Přes svou zálibu ve všem nevysvětlitelném však Buñuel umisťuje své fantazie na pozadí konkrétních situací.

Tím, že vytváří příběhem zdání reality, posiluje právě fantazijní složku svých filmů. Neboť co by zbylo z jeho snů, kdyby se odehrávaly v prostředí, kde je od samého počátku vše dovoleno? Teprve protiklad mezi světem, tak jak ho známe, a světem, jehož tajemné zákonitosti jsme ještě neodhalili, vytváří onu specifickou atmosféru zpodobněnou v Buñuelových dílech. Součástí jeho mystifikace byla hra s divákem, touha překvapit ho, donutit ho nahlédnout vlastní portrét z jiné strany, než jak byl zvyklý. Publikum jeho filmů lze přirovnat ke společnosti Nenápadný půvab buržoazie, která zasedá k hostině, aniž by tušila, že se nachází na jevišti divadla.

Pro zvýraznění režijního záměru herci v inscenaci Buržoazie na jevišti kouří cigarety.

ZAHRANIČNÍ ZÁJEZDY INSCENACE BURŽOAZIE

 • Říjen 2014
  • Slovenské národné divadlo Bratislava (Slovensko)
  • 54. ročník Mezinárodního divadelního festivalu MESS Sarajevo (Bosna a Hercegovina)
 • Květen 2015
  • Croatian Cultural house - International Small Scene Theatre Festival Rijeka (Chorvatsko) - CENA ZA NEJLEPŠÍ DRAMATURGII / DRAMATIZACI

    

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.,,Zábavná inscenace, která si po většinou času vystačí s minimem slov."

Lukáš Dubský, i-divadlo.cz, 13. 9. 2014

Z MÉDIÍ