Jak to funguje
Klub štědroňů funguje jako mecenášský program na podporu divadla a vzniku inscenací po celou sezonu. Výměnou za jednorázový příspěvek se každému mecenáši dostane základního balíčku benefitů jako jsou exkluzivní informace či slevy pouze pro členy Klubu štědroňů, ale také množství výjimečných zážitků z divadelního prostředí. V současné době je možné se přihlásit ke členství v Klubu štědroňů na sezonu 2024/2025. Do Klubu štědroňů se můžete snadno zaregistrovat vyplněním registračního formuláře a následným podpisem darovací smlouvy a platbou finančního příspěvku převodem na účet divadla.
Díky registraci skrze podpis darovací smlouvy se Váš příspěvek divadlu stane finančním darem pro účely kultury, který můžete v daňovém přiznání za příslušný rok uplatnit jako daňovou úlevu, jež Vám sníží základ daně z příjmu. Po zaplacení mecenášského příspěvku vám rádi vystavíme potvrzení o daru pro uznání této daňové úlevy.
Chci vědět více...
Finanční příspěvek poskytnutý v rámci registrace ke členství v Klubu štědroňů je darem divadlu, jež si mohou dárci odečíst od daňového základu. Dar lze uplatnit jako odečitatelnou položku od základu daně (tzn. snížit základ daně o částku poskytnutého daru). Uplatnění daru odčitatelné položky definuje Zákon o daních z příjmů v § 15 ods.1 pro fyzické osoby a § 20 odst. 8 pro právnické osoby, kde je podstatný:
- subjekt obdarovaného,
- účel daru,
- spodní a horní limit výše daru.
a) Fyzické osoby a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) (podle § 15 odst. 5 zákona o dani z příjmu) U fyzických osob a OSVČ je možné odečíst si dary od základu daně tehdy, pokud jejich celková hodnota (tedy i součet darů) dosahuje alespoň 1.000 Kč nebo 2 % ze základu daně. V úhrnu lze za období leden-prosinec odečíst maximálně 15 % ze základu daně.
- Pokud dárce podává daňové přiznání sám, zapíše úhrnnou hodnotu daru do příslušného řádku přiznání. Doklad nebo doklady potvrzující poskytnutí daru jsou pak přílohou daňového přiznání.
- Pokud za dárce vyúčtování daně z příjmu provádí zaměstnavatel, předá dárce doklad potvrzující poskytnutí daru zaměstnavateli do 15. 2. následujícího roku a ten doklad do vyúčtování zahrne (podobně jako například doklady o úrocích z penzijního spoření apod.).
- Potvrzení o daru musí obsahovat základní údaje, ze kterých je evidentní, kdo je poskytovatelem a příjemcem daru, hodnota daru, účel daru a případně i datum darování.
b) Právnické osoby
- Odečíst si dary od daňového základu mohou rovněž právnické osoby, pokud částka dosahuje alespoň 2.000 Kč (podle § 20 odst. 8 zákona o dani z příjmu).
- Celkem je možné odečítat maximálně do výše 10 % základu daně (sníženého podle § 34 Zákona o daních z příjmu). Opět se sčítají všechny dary za daný kalendářní rok a k jejich uplatnění dochází na základě předaných potvrzení o darech.
- Tento odpočet nemohou uplatnit poplatníci, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání. Pro daňové účely musí jít tedy o dar ve výši alespoň 2.000 Kč.