Divadlo Na zábradlí
Obrázek

Děvčátka, na slovíčko Pavel Klusák

PREMIÉRY
17. a 18. května 2019

 

OBSAZENÍ

Jiří Vyorálek
Johana Matoušková 
Jakub Žáček
Barbora Bočková
Petr Čtvrtníček
Magdalena Sidonová
Jana Plodková
Dita Kaplanová
Vojtěch Vondráček

INSCENAČNÍ TÝM

Režie: Marek Najbrt
Dramaturgie: Pavel Klusák
Scéna: Marek Cpin
Kostýmy: Andrea Králová

 

Jak jste se TO dověděli? Byla to osvětová přednáška ve škole, nebo spiklenecké předání přibližných informací s vrstevnicemi a vrstevníky? Našli jste u rodičů knihu o sexuální výchově? Nebo patříte ke generaci, která si předobrazy dospělosti vygooglovala? Inscenace Děvčátka, na slovíčko vyrůstá z instruktážních forem, především knižních a filmových, které byly určené dospívajícím dívkám a chlapcům v Československu - od poválečných let dodnes.
Českých verzí titulu “Všechno, co jste chtěli vědět o sexu”, nebylo v 50. - 80. letech mnoho, celé generace znají podobné soubory rad, pokynů a poukázání na údajné hodnoty. V titulech se mísila témata sexuologická, partnerská, psychologická, módní, ale také vedení domácnosti a praktických dovedností. S demokracií narostl objem informací, jejich uvolněnost i byznys s nimi. Tendence otiskovat do žen návod, jak žít, zůstává: ve větší míře než u mužů.
V naší zemi jsme měli první odborný Sexuologický ústav vůbec, dnes jsme velmocí ve výrobě audiovizuální pornografie. I když nám leccos z výchovy k intimitě a dospělosti připadne bizarní, nepřiléhavé a crazy, cosi se ve společnosti po léta ukládá a rezonuje jí. Tak bychom si přáli, aby instruktáž, jak žít, byla možná: ale tak jednoduché to není.

Reprízy